ver. 1.19
 

2. dvojčePříprava 13.4.2015  17:23

Z nepovedeného prvního Dvojčete jsem si odnesl důležité poučení - typická úzká a robustní finská čepel k sobě potřebuje typickou finskou rukojeť. Inspiroval jsem se na nožířské výstavě v Příbrami, dokoupil nějaký materiál, zejména parohy, a začal dělat na záštitě.

Po 2. zkažené kovové záštitě jsem s láskou vzpomínal na krásně symetrické lisované čepele, proklínal všechny kováře a ty z Finska dvakrát. Pak jsem vzal šupléru a zjistil, že trn má na několika místech větší profil, než čepel u záštity - neboli záštita, která se dostane až tam, kde má být, musí mít v sobě takovou díru, že pak "netěsní".

Po tomhle zjištění jsem čepel dlouho mordoval na pásové brusce (skoro to nejde, kotoučová by na tohle byla podstatně lepší) a výsledkem byl konečně slušný tvar trnu. Další záštitu jsem se rozhodl udělat z taguy, jelikož vypadá podobně jako paroh, ale nemá ošklivý "houbovitý" vnitřek a při zpracovávání nesmrdí. I přes to, že to je téměř ideální materiál, přesně trefit tvar mi trvalo snad 6 hodin...

Příprava