Swordfish
Po funkčním člunu Hornet jsem se rozhodl, že zkusím něco ještě rychlejšího. Našel jsem si nějaký starý plánek na hydrofoil "Rapier" (grahamktaylor.com) a začal ho stavět.
Hydrofoil neboli česky křídlový člun je označení pro loď, která má pod trupem křídla a při určité rychlosti se zvedne z hladiny a jede jen po křídlech (více zde: cs.wikipedia.org).
Paluba a bočnice jsou z 3mm balzy, žebra z 4mm topolové překližky, dno z 1mm balzy. Pohon bude obstarávat motor Graupner SPEED 600 7,2V.
Trup
Lepeno vteřiňákem UHU.
Trup II
Poté, co se model rok válel na skříni, jsem se zastyděl a začal na něm opět pracovat. Dostal například nástavbu (2 a 3 mm balsa), zatmelil jsem trup, zalepil do něj epoxidem hřídel a udělal jsem si na něj podstavec (4 mm překližka, odřezky latěk) - s tou hřídelí se trup totiž vůbec nedá rozumně položit.
Zkrátka trup je připravený na laminování a vnitřní nátěr. A nástavba ještě dostane můstek, kryty sání motorů a dozadu nějaký komínek.
Křídla
Po dlouhém rozmýšlení a poradách s odborníky (fundovaná rada obvykle zněla "jó, to já nevim, asi jó") jsem se rozhodl křídla vybrousit z hliníkového profilu 3x25 mm pořízeného ve Feroně v Holešovicích (asi 35 Kč za metr). Brousil jsem to rozbruskou s lamelovým kotoučem hrubosti 80 a šlo to krásně.
Pylony měly být původně pro jednoduchost z borové latě 2x20 mm. Nápad se neosvědčil - vruty je i přes opatrnost štípaly a navíc jsem tak dlouho měřil a propočítával, až jsem jejich tloušťku nevzal v úvahu a trup se mezi ně nevešel (trapné, vím). Nově jsem použil hliníkové (nebo duralové) profily 2x20 mm (opět z Ferony, tentokrát za 10 Kč za asi 60 cm) - narozdíl od dřeva se dají docela dobře ohnout, samořezné šrouby v nich drží a neštípou se. V neposlední řadě taky lépe vypadají.
Nejtěžší bylo připojit křídla k pylonům - nakonec jsem si spojky vyřezal a vybrousil z předraženého hliníkového L profilu koupeného v OBI. Celé to drží pohromadě vruty do plechu 2,9x9 mm, kterým jsem rozbruskou obrousil přečuhující špičky.
Zadní křídla jsou navíc řiditelná, takže bylo potřeba vyřešit panty. Nakonec jsem zvolil panty používané v letadlech k připojení klapek od firmy MPJet.
Vnitřnosti
Pár detailních snímků modelu těsně po dokončení a před první zkouškou. Kormidlo ještě není připojené, předpokládal jsem, že k řízení postačí zadní křídla. Při vyšší rychlosti to tak možná je, při nízké ne.
Pohon obstarává motor Graupner 600 7,2V s vodním chlazením, v aktuální verzi s pětilistým 40mm lodním šroubem. Regulátor na 128A, baterka na fotce je LiPol s kapacitou 2200 mAh (LiPolka hlavně kvůli rozměrům a hmotnosti). Servo nejobyčejnější Emax 3001.
Nástavba už je kompletní, nalaminovaná a cvičně nastříkaná na červeno.