Vizibusz

model 3D tisk 2.4.2022
thumbnail

Výletní lodě Vizibusz 301 maďarské výroby se v rámci RVHP dostaly i na naše vodní plochy, např. v. n. Orlík, kde slouží jako prostředek hromadné dopravy. Tyhle lodě mám od dětství rád, takže když jsem se trochu potrénoval při kreslení pramice Mikul a "Bledé Závisti", vrhnul jsem se na Vizibusz.

První velký problém byla absence pořádných výkresů. Prolezl jsem internet horem dolem, ale výsledky byly ubohé: článek v Modeláři (2/1966), kde byl slušný výkres (ze kterého jsem nakonec vycházel), ovšem bez rozkreslených žeber, a nějaký obrázek z maďarského webu, kde sice žebra rozkreslená byla, ale byla k jiné (podle zvednuté přídě asi mořské) variantě Vizibuszu. Nakonec jsem se na jaře 2021 vkecal do zimoviště pod Podolským mostem (stačilo říct, že jdu dělat průmyslovou špionáž a pustili mě tam) a důkladně si lodě prohlédl a nafotil.

A pak následoval téměř rok kreslení, rozčilování se, opravování, tisknutí prototypů, vyhazování prototypů, ale o tom se rozepíšu v dalších částech.


27.5.2021

Skutečné lodě

Pár fotek, podle kterých jsem model designoval.


14.4.2022

3D tisk

Trup

Začínal jsem s PET-G, skončil s PLA, protože se dá lepit normálním vteřiňákem.

Trup se tiskne na 6 částí, nejdelší trvá kolem 20~hodin. Asi po týdnu jsem to měl vytištěné, slepil to k sobě a zjistil, že budu muset překreslovat, protože jsem neodhadl jak moc se projeví tepelné deformace při tisku takhle velkých dílů. Boky vypadaly jako vlnovka - mezi zpevňovacími žebry se tenký plášť "zavíral" dovnitř, silnější žebro to vždy srovnalo a udělalo další "vlnu". Rozdíl byl kolem 3mm, takže v pohodě postřehnutelný okem. A co bylo horší, trup byl ohnutý kolem příčné osy, takže do něj nepasovala pouzdra hřídelí.

Postupně jsem dodělal žebra na každé asi 3~cm a opatřil je vzpěrami ke kýlu, což vyřešilo problémy s vlnovkou na boku (zmenšila se amplituda, hahaha :-D). Problém s prohnutím paluby jsem nakonec vyřešil přidáním kanálku pro 4mm ocelovou kulatinu do kýlu. Už mě to štvalo tak, že jsem byl odhodlaný tam ten kus oceli klidně zalepit, ale ukázalo se, že stačí na něj díly kromě přídě navléknout jako korálky, spasovat pomocí 3mm spojek (v mém případě kousků závitové tyče), slepit, zadělat největší díry ve spojích a před přilepením přídě ocelovou tyč vytáhnout. Je to opičárna, ale tmel schová všechno a bez tiskárny v boxu to asi líp nejde.

Nástavba

Nástavbu jsem začal kreslit až když už jsem měl trup skoro vytištěný, takže jsem věděl do čeho jdu a rovnou jsem do ní zabudoval v celé délce kanálky na 3mm ocelové kulatiny podél kterých se bude rovnat, takže se to obešlo bez vyhozených prototypů.


18.5.2022

Povrchová úprava

Tmel (Revell Plasto), šmirgl, tmel, šmirgl, putty (stříkací tmel), šmirgl, putty, šmirgl, tmel, šmirgl, putty, šmirgl, lak, lak, lak, sakra ono to nekreje!, šmirgl, putty, lak, lak, lak, maskovací páska, druhý lak, druhý lak, sakra podteklo to!, lepší maskovací páska, oprava prvním lakem, detaily akrylovými barvičkami, zakonzervovat bezbarvým lakem, jinak detaily odplavou.

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli mě to spíš baví, nebo štve. Asi oboje. Každopádně ještě pořád nemám vychytané kdy už na to můžu vzít barvu, takže odhaduju, že tak půl spreje jsem tentokrát vyplýtval dost zbytečně.

Jo a velké a tenké díly (obšívka trupu) se při sprejování trochu kroutí a tmelem vyfutrované spoje pak praskají, toho jsem si na malých modelech nevšiml. Naštěstí jak se aceton odpařuje, díl se vrací do normálu a prasklina se zatáhne a s trochou štěstí zalepí lakem.


27.5.2022

První jízda

Na srazu v Písku se ještě pořád rozestavěný model dostal poprvé pořádně na vodu (předtím už byl chvíli na 3. středě na modřanském rybníčku). Jezdí a manévruje dobře, na moc problémů jsem nenarazil:

  • kolem hřídele dovnitř trochu zatéká (ještě, že tam mám přepážky jako Titanic)
  • levný čínský regulátor reguluje poněkud humpolácky
  • plánované dva NiMH šestičlánky neuveze ani omylem (nakonec ho pohání 2S LiPol)
  • chce to převodovku, nebo pomalejší motory - musel jsem na vysílači stáhnout výkon asi o 50~%
V Písku
V Písku
V Písku
V Písku
V Písku