Hornet
Model motorového člunu.
Jako svůj první model s "žebrovou" konstrukcí jsem chtěl něco opravdu jednoduchého. Slibně vypadal hlavně návod na rcgroups.com. Výsledkem je člun, který jsem pojmenoval "Hornet".
Paluba je ze 3mm balzy, plášť z 1mm balzy, žebra z 3mm letecké překližky nebo balzy, podélné výztuže z borových hranolků. Model pohání motor MIG 480 7,2V s vodním chlazením. Řízení obstarávají 2 spřažená kormidla - použít jen jedno za šroubem mi připadalo zbytečně konstrukčně složité a s jedním kormidlem na boku loď skoro nedokázala zatočit na stranu bez kormidla. Loď nemá přítlačné klapky - nejdřív jsem je nepoužil proto, že jsem si myslel, že nebudou potřeba, pak, když jsem pochopil, že by se hodily, tak proto, že už se mi nikam nevešly.
Po prvních testech jsem musel zrušit původní vyvedení hřídele z trupu (zádí), protože při vyšší rychlosti víc než půlka šroubu zabírala naprázdno - za zádí se dělala bublina. Nově hřídel vedla skrz dno a problémy rázem přestaly. Hornet teď nemá problém se poměrně záhy po startu odtrhnout od hladiny a klouzat po ní.
Mimochodem, objevil jsem zajímavou vlastnost (zřejmě) přijímačky (používám leteckou) - při ztrátě signálu vyšle do regulátoru příkaz, že rychlost má být 0. Pro obousměrný lodní regulátor to ale bohužel není 0, ale -MAX. Takže výsledkem je plný zpětný chod, který se projeví tím, že se okamžitě vyšroubuje šroub a upadne. Pak se velmi hodí např. Springer na dostrkání chromého stroje ke břehu.
hodnocení:
+ model není těžké postavit
+ i s poměrně jednoduchým a levným motorem krásně jezdí
- zhruba v 1/3 trupu při klouzání hodně stříká voda a to zejména na palubu, takže to chce buď hodně vodotěsnou nástavbu, nebo často vylívat
Galerie I
Nový nátěr
Na akci Jarní Lužiny 2016 má sestřička prohlásila, že Hornetův nátěr je hrozně fádní. Následně mi tedy Horneta zabavila a tuto zásadní chybu napravila :-)
Hornet měl i čistě žlutý velký úspěch u přihlížejících dětí; myslím, že teď bude bezkonkurenční.
Generálka
Po havárii na akci Prosek 2016, kde došlo ke spálení regulátoru a zničení hřídele, jsem usoudil, že bude nejlepší udělat na Hornetu generálku.
Nejdříve mě potěšilo, že nebude potřeba kuchat z trupu motor a plášť hřídele, protože obojí havárii zřejmě přežilo bez úhony. Vzal jsem tedy hřídel z čerstvě rozebrané Klokly a zkusil ji použít. Seděla pěkně, ale byla moc dlouhá. No a při neopatrné manipulaci a zkracování jsem ji jednak trochu ohnul, takže nedosahovala dostatečných otáček, a jednak mi zůstala v ruce celá pohonná jednotka (bez poškození trupu!) - prostě povolilo špatně chycené lepidlo a pouzdro hřídele vyjelo jako z tunelu.
Při následné kontrole trupu a pohonné jednotky jsem zjistil, že model celou dobu nepohání MIG 480 7,2V, ale MIG 400 6V. Docela trapné.
Model tedy dostal novou hřídel i s pouzdrem, nový motor, tentokrát opravdu 480 7,2V, a nový nátěr vnitřku trupu i nástavby a hlavně všech děr skrz, protože jsem si všiml, že od nich začíná záď zlehka nahnívat a nerad bych, aby Hornet skončil jako chudák Klokla. Taky dostal větší dvoulistý šroub s prudším stoupáním, který slabší motor neutáhl.