ver. 1.19
 

Klokla IIVodní dělo 14.10.2016  01:36

Vodní dělo jsem si chtěl udělat už dávno, jenže jsem nikde nemohl sehnat modelářské čerpadlo, ani žádný návod jak na to. Nakonec mě inspirovala čísi zmínka o tom, že má ve velkém remorkéru chlazení poháněné čerpadlem z ostřikovačů ze škodovky.

Od známého jsem vysomroval 2 stará čerpadla z ostřikovačů a rozebral je, abych zjistil, co v nich je za motor. Podle očekávání tam je obyčejná stejnosměrná 400 na 12 V, která do čerpadla pasuje z jedné strany upilovanou hřídelí. Jelikož moje modely jsou napájené 7,2 V, motor jsem vyměnil za 7,2 V variantu - sice mi na něj nepasuje zadní část čerpadla, ale to ničemu nevadí.

Výkon čerpadla je slušný, ale dostřel bídný, je potřeba, aby hlaveň měla výrazně menší průměr, než má výpusť čerpadla. Takže hlaveň jsem udělal ze dvou mosazných trubiček zaletovaných do sebe, čímž jsem původní průměr 4 mm zmenšil na 1,5 mm. Okraje obou trubiček jsem opiloval jehlovým pilníkem do nálevkovitého tvaru, abych snížil odpor. S takovouhle hlavní je dostřel úctyhodných 6 m.

Vodu od čerpadla do hlavně vedu obyčejnou silikonovou trubičkou koupenou v akvaristice (30 Kč za 5 m). Sání čerpadla musí jít skrz dno lodi pod čárou ponoru, takže pozor na utěsnění, ať z lodi není ponorka.

Dělem pohybují dvě serva, jedno normální Emacs 3001 otáčí celou plošinou (zatím napevno přišroubovanou na páku serva), druhé je micro Emacs, které mění náměr hlavně. Motor čerpadla řídí 20 A regulátor, přes něj je připojený druhý akumulátor.

Vodní dělo
Vodní dělo
Vodní dělo
Vodní dělo
Vodní dělo